Regionalne Centrum
Informacji Europejskiej w Lublinie
ul. M. Skłodowskiej-Curie 3,
20-029 Lublin

tel. +48. 81 534 93 88 ,
fax. +48. 81 534 61 92

biuro@rcie.lublin.pl
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00





POINFORMUJ ZNAJOMYCH





SZKOLNY KLUB EUROPEJSKI

powiekszenie
XII Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich
Pod hasłem "Jeśli nie euro to co?" w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbył się XII Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich.
Organizatorami tegorocznego Zjazdu było Regionalne Centrum Informacji Europejskiej
w Lublinie, Punkt Informacyjny Europe - Direct Lublin oraz Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie. Patronat nad Zjazdem objęła Pani Jolanta Szołno-Koguc Wojewoda Lubelski oraz Pan Krzysztof Babisz Lubelski Kurator Oświaty. W Zjeździe udział wzięło około 200 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego należących do Szkolnych Klubów Europejskich.  Tegoroczne spotkanie było poświęcone tematyce „Euro” w podwójnym rozumieniu: waluty i mistrzostw Europy w piłce nożnej,  organizowanych w tym roku przez Polskę oraz Ukrainę. WIĘCEJ INFORMACJI
 
Czym jest szkolny klub europejski? , Jak go założyć i czym się zająć w takim klubie? ...

... To pytania najczęściej stawiane przez nauczycieli.

Klub europejski jest formą współpracy nauczycieli i ich uczniów na rzecz upowszechniania wiedzy o Europie. Inicjatywa powoływania szkolnych klubów europejskich pochodzi z Portugalii, skąd przez Radę Europy trafiła w latach 90-tych do Polski. Nie ma jedynego, obowiązującego modelu na utworzenie klubu. Ważne jest tylko to, że klub powołuje i opiekuje się nim nauczyciel. Jak sama nazwa wskazuje, szkolny klub powinien powstać w szkole. Takie jest założenie autorów tego pomysłu.

Klub skupia młodzież zarówno w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Ma swoją siedzibę w jednej z sal lekcyjnych, gdzie młodzież i nauczyciele spotykają się w ramach tzw. zajęć pozalekcyjnych.

Szkolny klub europejski nie musi posiadać osobowości prawnej, wystarczy zapał uczniów, pomoc i opieka nauczycieli oraz zgoda dyrektora szkoły. Kluby, często oczekują patronatu wojewódzkiego kuratorium oświaty lub ośrodka metodycznego, ale decyzja o utworzeniu klubu w placówce szkolnej należy do wyłącznej kompetencji dyrektora szkoły.

Kluby europejskie powinny współpracować ze wszystkimi, tzn. z przedstawicielami władz miasta, województwa, regionu, z organizacjami samorządowymi i pozarządowymi, z placówkami oświatowymi i kulturalnymi (muzea, teatry, galerie, ośrodki sportowe, itp.). Polecamy kontakt z regionalnymi koordynatorami edukacji europejskiej, którzy w wielu przypadkach są koordynatorami programu Sokrates. Kluby europejskie same poszukują partnerów do współpracy. Od tego zależy ich przyszły "sukces".

Kluby europejskie mogą uczestniczyć w projektach i akcjach europejskich. Są podmiotami europejskich programów edukacyjnych: "Sokrates" oraz "Młodzież 2000".

Szkolne Kluby Europejskie działających na terenie Lubelszczyzny - zestawienie /PDF/
Szkolne Kluby Europejskie działających na terenie Lubelszczyzny - zestawienie /MS Word/

POBIERZ : Ankieta Szkolnego Klubu Europejskiego /MS Word 336 kB/



XII Regionalny Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich
XI Regionalny Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich

X Regionalny Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich
IX Regionalny Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich
VIII Regionalny Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich Lubelszczyzny
VII Regionalny Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich Lubelszczyzny
VI Regionalny Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich Lubelszczyzny
IV Regionalny Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich Lubelszczyzny


WIĘCEJ : Projekty edukacji europejskiej realizowane przez SKE "EUROSA" przy Gimnazjum w Łucce


INNE : szkolenia dla nauczycieli SKE ; szkolenia dla nauczycieli - fotoreportaże ...





.

.
.
.