logo

CZCIONKA : MNIEJSZA | WIĘKSZA

  >  
 
 
           
06.07.2015 Lublin
Prezydencja Luksemburga

Od 1 lipca 2015 r. Luksemburg przez pół roku będzie kierować pracami w Unii Europejskiej. Stery we Wspólnocie przejął od Łotwy. To będzie dwunasta prezydencja Luksemburga w Unii podczas której zaplanowano prawie 240 spotkań,  w tym 21 narad ministerialnych.

1 lipca Luksemburg – jedno z najbardziej doświadczonych państw członkowskich – przejmuje półroczną rotacyjną prezydencję w Radzie UE. Luksemburg będzie musiał poradzić sobie z palącymi problemami takimi jak kryzys zadłużenia w Grecji, nielegalna migracja do UE i przygotowania do grudniowej konferencji klimatycznej w Paryżu. Zapytaliśmy sześciu europosłów z Luksemburga o główne wyzwania, które stoją przed prezydencją ich kraju.

Georges Bach (EPL)

"Jestem członkiem Komisji Transportu i Turystyki i dlatego ważna będzie dla mnie finalizacja czwartego pakietu kolejowego – z wynikiem satysfakcjonującym dla przedsiębiorstw, konsumentów, ale także dla pracowników kolei. W sferze socjalnej priorytetem są wzrost i zatrudnienie. Spodziewam się przedstawienia konkretnych środków w dziedzinie bezrobocia młodych, ale także walki z długotrwałym bezrobociem oraz działań na rzecz wzrostu zatrudnienia wśród kobiet."

Frank Engel (EPL)

"Rzadko, o ile kiedykolwiek w przeszłości, prezydencja Luksemburga miała przed sobą tak wiele tak poważnych wyzwań – kryzys migracyjny, kulminacja kryzysu w Grecji, Wielka Brytania, która wciąż chce Europy, która nie istnieje i grozi wyjściem z Europy, którą znamy. Jak gdyby tego było mało, europejskiej gospodarce brakuje inwestycji, dynamiki i wzrostu. Naprawa tego wszystkiego w sześć miesięcy będzie niemożliwa. Jak najlepsze zarządzanie jest tradycją luksemburskich prezydencji. Musi nam się udać – nie ma innego wyboru."

Viviane Reding (EPL)

"Tylko poprzez wdrożenie spójnych polityk, które będą realizowane przez wszystkie państwa członkowskie, możemy poradzić sobie z wyzwaniami, które przed nami stoją. Luksemburg musi nadać nową dynamikę (temu procesowi – red.). W dziedzinie gospodarki źródłem wzrostu i stabilności mogą być: stworzenie prawdziwego jednolitego rynku cyfrowego, pogłębienie unii gospodarczej, monetarnej i fiskalnej, a także sfinalizowanie zbalansowanych umów handlowych. Jeśli chodzi o sprawy polityczne, to stabilizacja stosunków między Europą i jej sąsiadami oraz stanowcza odpowiedź na zagrożenia zewnętrzne zależy od przywództwa, jakie zaprezentuje Luksemburg."

Mady Delvaux (S&D)

"Migracja będzie z pewnością jednym z głównych wyzwań dla prezydencji Luksemburga. Nasze granice zewnętrzne są otwarte, ale musimy pójść dalej i sformułować wspólną polityką azylową i migracyjną. Rynek cyfrowy, energia, promocja europejskiej innowacyjności i kreatywności to kolejne wyzwania. Nie możemy zapominać też o drażliwych tematach – TTIP i LuxLeaks. Europa potrzebuje nowej dynamiki opartej na solidarności. Zbudowaliśmy unię gospodarczą, co prawda niedoskonałą. Teraz zacznijmy budować unię, która będzie służyć obywatelom."

Charles Goerens (ALDE)

"Konferencja klimatyczna w Paryżu będzie największym wyzwaniem dla prezydencji Luksemburga. Postęp w polityce fiskalnej i wdrożenie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych są pożądane. Sukces prezydencji będzie również mierzony zdolnością Luksemburga do sprawienia, by Unia była bardziej spójna."

Claude Turmes (Zieloni/WSE)

"Wezwano nas do utrzymania wzrostu globalnego ocieplenia poniżej 2 stopni Celsjusza do końca tego stulecia. Prezydencja Luksemburga będzie musiała wypracować ambitne stanowisko wspólne dla 28 państw i pokierować delegacją UE w Paryżu w celu osiągnięcia porozumienia z naszymi partnerami na świecie. Kolejnym wyzwaniem będzie unia energetyczna. Luksemburg ma duże zdolności w budowaniu silnej regionalnej współpracy, co udowodnił sojuszem z Belgami i Holendrami w ramach unii Beneluksu."

 


 
O NAS
RODM - koordynatorem, inicjatorem i animatorem działań międzynarodowych w regionie. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie powstał 1 kwietnia 2013r. w wyniku konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na realizację zadania publicznego „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej – 2013”. Organizacją prowadzącą RODM jest Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, która od 1993 r. pracuje na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz solidarności między narodami. WIĘCEJ INFORMACJI
mapa

Warning: include_once(/poczta.php): failed to open stream: No such file or directory in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

Warning: include_once(): Failed opening '/poczta.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

 

 

 
PROJEKTY INFORMACYJNE
MATERIAŁY INFORMACYJNE
POLECAMY
KONTAKT
   
pasek
 
  • Biuletyn informacyjny
  • REGIONALNY OŚRODEK
    DEBATY MIEDZYNARODOWEJ
    w LUBLINIE

    ul. Przechodnia 4
    20-003 Lublin;
    Pn-pt godz. 8.00 - 16.00
    tel. +48. 81 536 10 94
    fax. +48. 81 534 61 92
    rodm@rodm-lublin.pl
    FACEBOOK - TWITTER

    Wyświetl większą mapę
     
     
    PODZIEL SIĘ TREŚCIĄ :
      © OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ LUBLIN
    WEBMASTER : STUDIO EM © 2013-2024  Wszystkie prawa zastrzeżone.
     

    MSZ MSZEDS-FNSEDS-FNS 25_samorządność
    prezydencja

    ZADANIE DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH




    strzałka do góry
    ODYSZUSZ
    ODYSZUSZ