logo

CZCIONKA : MNIEJSZA | WIĘKSZA

  >  
 
 
           
29.04.2014 Lublin
Piknik rodzinny - 10 lat Polski w UE

wielkanoc2014

1 maja 2014 roku obchodziliśmy 10 rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W związku z tym wydarzeniem rozpoczęła się ogólnopolska akcja pt. „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”.

Organizacją tego przedsięwzięcia zajęło się Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w partnerstwie z Telewizją Polską SA oraz Urzędami Marszałkowskimi, w tym z Lubelskim Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie. Wspomniana rocznica była doskonałą okazją do prezentacji projektów zrealizowanych przy wsparciu funduszy europejskich w województwie lubelskim.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

W tym roku „Dni otwarte” w naszym województwie rozpoczęły się od pikniku rodzinnego, organizowanego na Placu Zamkowym w Lublinie, na którym okazję do zaprezentowania się mieli m.in. beneficjenci Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Ponadto odbyły się pokazy ratownictwa medycznego z wykorzystaniem sprzętu dofinansowanego z funduszy europejskich, degustacje potraw regionalnych, pokazy taneczne i warsztaty zumby.

Wśród wystawców nie zabrakło także stoisk Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie oraz Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct- Lublin. Na scenie przed lubelskim Zamkiem wystąpili m.in. kabaret „Świerszczychrząszcz” ze Szczebrzeszyna i zespół „Bracia”. Wieczorem odbył się pokaz Fireshow, a na zakończenie, na dziedzińcu Zamku, koncert symfoniczny Polskiej Orkiestry SINFONIA IUVENTUS pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego.

Podczas obchodów otwarty był Krwiobus, w którym można było oddać krew i zarejestrować się do bazy dawców szpiku a na błoniach pod Zamkiem odbywały się konkursy, gry i zabawy, w których można było wygrać ciekawe nagrody.

Rok 2014 jest szczególną datą dla Polski jako państwa członkowskiego Unii Europejskiej. To właśnie 1 maja 2014 r. będziemy obchodzić rocznicę 10 lat członkostwa naszego kraju w strukturach unijnych.

W ciągu ostatniej dekady konieczne było przejście kilku niezbędnych etapów, które przyczyniły się do nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Wspólnotą Europejską. Konsekwencją tego było podpisanie w dniu 16 grudnia 1991 roku Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Polską a Wspólnotami Europejskimi. Kolejnym kluczowym momentem było złożenie wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej, co nastąpiło 8 kwietnia 1994 r. Oficjalne negocjacje rozpoczęły się cztery lata później
i doprowadziły do podpisania traktatu akcesyjnego w kwietniu 2003 roku. W dniu 1 maja 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi państwami.

Mimo wieloletnich przygotowań ze strony rządu, administracji państwowej i społeczeństwa przystąpienie Polski do UE stanowiło swego rodzaju krok w nieznane. Niezależnie od prowadzonych badań i licznych prognoz, nie do końca było wiadomo jakie efekty przyniesie nam członkostwo. Dzisiaj z perspektywy 10 lat można sformułować pewne wnioski, przeanalizować zjawiska i dokonać podsumowania tej dekady.

Akcesja Polski do UE była zarówno wydarzeniem politycznym, gospodarczym jak i społecznym. Polacy otrzymali obywatelstwo europejskie, a tym samym szereg nowych możliwości związanych z dostępem do rynków pracy, edukacją i podróżami. Dzięki członkostwu w UE Polska zyskała możliwość korzystania z funduszy europejskich. Minione lata przynależności do Unii Europejskiej przyniosły nam 82,2 mld euro, czyli ok. 342 mld PLN wykorzystanych w ramach Funduszy Europejskich na realizację 172 tys. projektów. Największe wsparcie zostało dotychczas skierowane na projekty z zakresu transportu, budowę i modernizację dróg oraz inwestycje w kapitał ludzki. W ten sposób Polska wykorzystała szansę, jaką dla rozwoju gospodarczego stworzyło członkostwo w UE, generując najwyższe średnioroczne tempo wzrostu w całej Unii Europejskiej (4,3 proc. wobec 0,5 proc. w UE-27) i utrzymując się na ścieżce wzrostu  gospodarczego nawet w kryzysowym dla wielu państw 2009 roku. Uniknięcie recesji w tym czasie zawdzięczamy m. in. skutecznym wykorzystaniu środków unijnych. Oprócz tego, w wyniku dostosowywania do standardów UE, nastąpiła poprawa stanu środowiska, czystości wód, powietrza oraz gleby. Członkostwo pozytywnie wpłynęło również na współpracę regionalną. Poprzez projekt Partnerstwa Wschodniego nasz kraj włączył się w kształtowanie polityki UE wobec Ukrainy, starając się stymulować rozwój dialogu politycznego i współpracy gospodarczej, z ważnym partnerem i sąsiadem Unii Europejskiej.

Odpowiednie wykorzystanie dotychczasowych osiągnięć może i powinno przełożyć się na lepsze warunki polskiego członkostwa w kolejnych latach.

Autor: Andrzej Skórski


TAK ZAPOWIADALIŚMY PIKNIK

Zbliżamy się do 10 rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W związku z tym wydarzeniem na początku maja rozpocznie się ogólnopolska akcja pt. „Dni Otwarte Funduszy Europejskich".

Za ich organizację odpowiada Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w partnerstwie z Telewizją Polską SA oraz Urzędami Marszałkowskimi, w tym z Lubelskim Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie. Wspomniana rocznica będzie doskonałą okazją do prezentacji projektów zrealizowanych przy wsparciu funduszy europejskich w województwie lubelskim.

„Dni Otwarte" rozpoczynają się 1 maja br. W naszym województwie rozpoczną się one od pikniku rodzinnego, organizowanego na Placu Zamkowym w Lublinie. Na pikniku zaprezentują się m.in. Beneficjenci Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Ponadto odbędą się m.in. pokazy ratownictwa medycznego i drogowego z wykorzystaniem sprzętu dofinansowanego z funduszy europejskich, degustacje potraw regionalnych i wyrobów piekarniczo-cukierniczych.

Wśród wystawców nie może zabraknąć także stoisk Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie oraz Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Lublin. Na scenie przed lubelskim Zamkiem wystąpią z kolei m.in. kabaret „Świerszczychrząszcz" ze Szczebrzeszyna oraz zespół „Bracia" z Lublina.

Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie: http://www.rpo.lubelskie.pl/front/page/get/736/

Fundusze Europejskie w województwie lubelskim

POLECAMY : OBCHODY DNIA EUROPY 2014

Europejski Piknik rowerowy - 10 maja 2014
Konkurs pt. „Symulacja Obrad Parlamentu Europejskiego”!
Rocznicowa Europejska Gra Miejska


 
O NAS
RODM - koordynatorem, inicjatorem i animatorem działań międzynarodowych w regionie. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie powstał 1 kwietnia 2013r. w wyniku konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na realizację zadania publicznego „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej – 2013”. Organizacją prowadzącą RODM jest Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, która od 1993 r. pracuje na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz solidarności między narodami. WIĘCEJ INFORMACJI
mapa

Warning: include_once(/poczta.php): failed to open stream: No such file or directory in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

Warning: include_once(): Failed opening '/poczta.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

 

 

 
PROJEKTY INFORMACYJNE
MATERIAŁY INFORMACYJNE
POLECAMY
KONTAKT
   
pasek
 
  • Biuletyn informacyjny
  • REGIONALNY OŚRODEK
    DEBATY MIEDZYNARODOWEJ
    w LUBLINIE

    ul. Przechodnia 4
    20-003 Lublin;
    Pn-pt godz. 8.00 - 16.00
    tel. +48. 81 536 10 94
    fax. +48. 81 534 61 92
    rodm@rodm-lublin.pl
    FACEBOOK - TWITTER

    Wyświetl większą mapę
     
     
    PODZIEL SIĘ TREŚCIĄ :
      © OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ LUBLIN
    WEBMASTER : STUDIO EM © 2013-2024  Wszystkie prawa zastrzeżone.
     

    MSZ MSZEDS-FNSEDS-FNS 25_samorządność
    prezydencja

    ZADANIE DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH




    strzałka do góry
    ODYSZUSZ
    ODYSZUSZ