logo

CZCIONKA : MNIEJSZA | WIĘKSZA

  >  
 
 
           
12.02.2014 Lublin
Kolejny obraz wraca do Polski

B

Ministrowie Sikorski i Steinmeier o zwrocie Polsce obrazu Francesco Guardiego „Schody pałacowe”

W wyniku rozmowy telefonicznej ministra Radosława Sikorskiego z ministrem spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, strona niemiecka podjęła decyzję o zwrocie Polsce obrazu Francesco Guardiego „Schody pałacowe” wywiezionego w czasie wojny ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zostanie on zwrócony w najbliższym czasie, co potwierdził w środę w wypowiedziach dla mediów minister nauki, badań naukowych i sztuki Badenii-Wirtembergii Juergen Walter, na której terenie obraz obecnie się znajduje.

Obraz „Schody pałacowe” Francesco Guardiego został zakupiony przez muzeum w 1925 roku i znajdował się w jego zbiorach do 1939 r. W czasie okupacji hitlerowskiej został przez Niemców „zabezpieczony” i zakwalifikowany do dzieł sztuki „pierwszego wyboru”, a więc przeznaczonych do wywozu do Rzeszy w pierwszej kolejności. Informacje o obrazie opublikowano w katalogu „Sichergestellte Kunstwerke im Generalgouvernement” (wyd. w 1940 r.) zawierającym w ocenie specjalistów niemieckich 521 najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów publicznych i prywatnych na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Zagrabione w czasie wojny płótno Francesco Guardiego figurowało w polsko- i angielskojęzycznym katalogu strat w dziedzinie malarstwa obcego z roku 1950. Obraz uwzględniony został również w uaktualnionej wersji tego katalogu wydanej w roku 2000, zarejestrowano go także w „The Art Loss Register”, międzynarodowym rejestrze skradzionych dzieł sztuki.


Informacje o jego prawdopodobnym miejscu przechowywania - w zbiorach niemieckiego Uniwersytetu w Heidelbergu, strona polska uzyskała w drugiej połowie lat 90. Według informacji udzielonych przez stronę niemiecką w 2003 roku, obraz Francesco Guardiego został trzy lata wcześniej, w 2000 roku, przekazany przez Uniwersytet do Staatsgalerie w Stuttgarcie, gdzie obecnie się jeszcze znajduje.

Francesco Lazzaro Guardi (ur. 5 października 1712 w Wenecji, zm. 1 stycznia 1793 tamże) – wenecki malarz rokokowy, uważany za jednego z ostatnich klasycznych malarzy szkoły weneckiej. Był bratem malarza wedut Giovanniego Antonia Guardi. Guardi, podobnie jak jego dwaj bracia, malował architekturę i pejzaże Wenecji. Specjalizował się w tworzeniu wedut, czyli rozległych panoram miejskich. Jego prace charakteryzuje topograficzna dokładność i perfekcyjne posługiwanie się światłem i kolorem.

Źródło: MSZ RP


 
O NAS
RODM - koordynatorem, inicjatorem i animatorem działań międzynarodowych w regionie. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie powstał 1 kwietnia 2013r. w wyniku konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na realizację zadania publicznego „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej – 2013”. Organizacją prowadzącą RODM jest Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, która od 1993 r. pracuje na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz solidarności między narodami. WIĘCEJ INFORMACJI
mapa

Warning: include_once(/poczta.php): failed to open stream: No such file or directory in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

Warning: include_once(): Failed opening '/poczta.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /rodm_lublin/komponenty/stopa.php on line 12

 

 

 
PROJEKTY INFORMACYJNE
MATERIAŁY INFORMACYJNE
POLECAMY
KONTAKT
   
pasek
 
  • Biuletyn informacyjny
  • REGIONALNY OŚRODEK
    DEBATY MIEDZYNARODOWEJ
    w LUBLINIE

    ul. Przechodnia 4
    20-003 Lublin;
    Pn-pt godz. 8.00 - 16.00
    tel. +48. 81 536 10 94
    fax. +48. 81 534 61 92
    rodm@rodm-lublin.pl
    FACEBOOK - TWITTER

    Wyświetl większą mapę
     
     
    PODZIEL SIĘ TREŚCIĄ :
      © OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ LUBLIN
    WEBMASTER : STUDIO EM © 2013-2024  Wszystkie prawa zastrzeżone.
     

    MSZ MSZEDS-FNSEDS-FNS 25_samorządność
    prezydencja

    ZADANIE DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH




    strzałka do góry
    ODYSZUSZ
    ODYSZUSZ